Vítejte, přátelé.
Ráda vás potkávám.
Že se vidíme poprvé? Tak to se vám raději hned představím: Říkají mi Vypravěčka a jsem sběratelka příběhů. Snad od doby prvních krůčků, snad ještě dřív. Miluji příběhy, hledám je a hýčkám. Zvlášť ty, které mě rozechvívají, které mě rozesmějí nebo rozpláčou, které mě nutí povyskočit a dávají mi chuť i sílu se rozběhnout. Kam? Na tom nesejde. Hlavně bláznivě a s radostí.
O takové příběhy se moc ráda dělím – vyprávěním, čtením, zpěvem nebo tancem. Zrovinka ty, které ke mně přišly nedávno, si přály být sepsané. Tady tedy jsou. A, protože jsem na ně narazila opravdu zvláštním způsobem, povím vám také, jak k tomu došlo…“
(úryvek z knihy)

 

Stejně jako Vypravěčka miluji již od dětství krásné příběhy. Zejména takové, které se vás dokážou dotknout, a po přečtení tam uvnitř něco zanechají. Představuji si to jako zlaté světlo, co si můžete přivolat znovu a znovu, kdykoli máte potřebu či chuť zahřát se u srdce nebo rozlít úsměv na tváři. Právě s touto myšlenkou byla napsána pohádková knížka Co mi vyprávěla Duha, k níž má kamarádka výtvarnice Radka Hrotková vykouzlila pastelkami nádherné ilustrace.

Nápad mne překvapil jednoho brzkého rána, při cvičení v ranních červáncích. Již dlouhou dobu jsem toužila napsat knihu, jež by malé i velké čtenáře pohladila po duši, byla něžná a zároveň plná dobrodružství, kdy jeden sice chvilku napětím tají dech, ale pak si s úlevou vydechne, protože dobro nakonec zvítězí a hrdina najde tu správnou cestu. Nu a v onen den mi přišly na mysl pohádky. Nikoli moderní, nýbž klasická kouzelná vyprávění, která povolují uzdu fantazii a zároveň v sobě mají cosi nám důvěrně známého (v etnologii bychom řekli, že nesou archetypální rysy). První pohádka ke mně přiletěla ještě toho jitra cestou do práce a ostatní ji v průběhu roku následovaly. Zároveň s nimi postupně vznikaly i jednotlivé ilustrace, takže jsme se s Radkou motivovaly navzájem a obě se vždy těšily na „další kousek“ 🙂

Kniha se fyzicky zrodila 31.7.2017 a na 124 stranách čeká čtenáře devět kouzelných pohádek propojených příběhem Duhy a Vypravěčky. Každé vyprávění je pak krásně doplněno celostránkovou ilustrací.

Bonusem jsou desky z otíratelného lamina, díky čemuž lze v případě potřeby odstranit drobné „nehody“ (například když si děti samy zkouší obálku dotvořit pastelkami).